Фракція Партії регіонів виступає за розгляд Верховною Радою на пленарному тижні 15-18 травня законопроекту про мовну політику.
"Є відпрацьований законопроект 9073, він ураховує всі зауваження, які були висловлені, в тому числі й "Венеціанською комісією", а також враховує зауваження наших провідних інститутів", – Олександр Єфремов
А ось заступник пана Єфремова Вадим Колесниченко каже трохи інакше:
Новый законопроект "Об основах государственной языковой политики" N9073 учел на 95% высказанные Воллебеком замечания – все содержательные и имеющие хотя бы минимальную правовую составляющую (Кнут Воллєбек – Верховний Комісар ОБСЄ у справах національних меншин).
Більше року тому ПР уже робила спробу змінити мовну політику. Законопроект про мови N1015-3 був внесений представниками Єфремовим (Партія регіонів), Симоненком (КПУ) і Гриневецьким (Блок Литвина).
Верховний Комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллєбек надіслав досить критичну оцінку скандального законопроекту про мови N1015-3. А саме:
-...законопроект містить низку суттєвих недоліків, двозначностей та упущень. Ці недоліки не лише перешкоджають ефективному впровадженню всеохоплюючої реформи мовного законодавства, але можуть також призвести до послаблення позицій Державної мови. Останнє, зокрема, могло б збільшити, а не зменшити напругу між групами носіїв різних мов.
- Обмежена сфера застосування законопроекту, яка кількома шляхами невиправдано обмежує захист мов меншого використання та недостатньо враховує міжнародні зобов'язання України у цій сфері.
- Хоча законопроект формально передбачає захист "мов інших національних меншин", він майже виключно зосереджується на захисті та просуванні російської мови та не передбачає належного захисту мов менш чисельних нацменшин.
- Занепокоєння у Верховного комісара викликає те, що законопроект може мати потенційний негативний вплив на позицію та використання Державної мови. Такий розвиток подій може збільшити існуючий поділ у суспільстві за мовною ознакою.
- Проект Закону надає недостатні гарантії носіям української мови, які проживають у регіонах, де більшість розмовляє мовою національних меншин.
Після цього Кивалов і Колесниченко розробили новий законопроект 9073. Але цей законопроект Верховний комісар теж забракував. Претензії по суті ті самі, що й до Законопроекту про мови N1015-3.
Вадим Колесниченко у відповідь організував открытое письмо к Генеральному секретарю ОБСЕ Ламберто Заньеру, в Офис демократических институтов и прав человека ОБСЕ в Варшаве, к Генеральному секретарю Совета Европы Турбьёрну Ягланду, об инициировании увольнения с занимаемой должности Верховного Комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кнута Воллебека.
Ця активна діяльність Колесниченко входить в протирічч"я з тим, що каже його шеф Єфремов (див. коротку аннотацію). Один із них лукавить. І з усього видно, це пан Єфремов. Бо Кнут Воллєбек, незважаючи на потуги Колесниченка залишається на посаді Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин і свою позицію щодо "мовного" законопроекту від ПР не змінив.
Як правило коментуючи такі ініціативи експерти і політики кажуть про про те, що вони пов"язані з виборами. Крім того вони, мовляв, дозволяють владі відвертати увагу суспільства від провальної соціальної політики, знищення підприємництва, згортання демократичних прав та свобод. А тому ніякого практичного значення подібні ініцативи не матимуть.
Не можу з цим погодитися. Андрій Дуда:
Конституційний Суд ухвалив рішення, яке може призвести до вживання в судах "мов меншин" (читай: російської) поряд з українською (читай: замість неї). У листопаді Міністерство освіти і науки, молоді та спорту підготувало законопроект щодо змін до Закону "Про дошкільну освіту", що його Кабмін уже передав до Верховної Ради. Ним дозволено створювати нові дошкільні навчальні заклади (або групи в уже наявних), де виховання дітей відбуватиметься "на їхній національній або на іншій мовах" (цитую пояснювальну записку). Раніше Верховна Рада ухвалювала рішення про зменшення квот на україномовну продукцію на теле- й радіоканалах (де українську мову й без того чути дедалі менше, а пісні нею – переважно вночі). Міносвіти й місцева влада заохочують переведення українських шкіл у статус "двомовних" – як це трапилося в Одесі. А міністр Табачник воліє зобов'язати всіх чиновників володіти й українською, і російською мовами.
Чому "повзуча деукраїнізація" має успіх, мимоволі в одному інтерв"ю пояснив Вадим Колесниченко: почему я, имея родной язык русский, должен еще что-то учить?!