Гострити ніж людей научили зойки» Василь Стус www.parkfoto.ru
У народі 2 жовтня вшановували мученика Трохима і вважали, що прийшла пора забирати вулики з пасіки додому і запаковувати їх на зиму. Від цього дня і до 10 жовтня колись проводили лікування медом. Вранці на голодний шлунок треба було з’їсти ложку меду – це мало вилікувати від усіх хвороб і зміцнити організм на всю довгу зиму.
За церковним календарем 2 жовтня вшановують мучеників Трохима, Саватія і Доримедонта, благовірних князів Федора Смоленського та його синів Давида і Костянтина, мученика Зосима пустельника, благовірного великого князя Київського та Чернігівського Ігоря та преподобного Олексія.
Іменинниками 2 жовтня є: Давид, Костянтин, Ігор, Трохим і Олексій.
Події 2 жовтня: 1738 — у Переяславі єпископом Переяславським Арсентієм Берло відкрито вищий навчальний заклад — Переяславський колегіум. 1918 — Гетьман України Павло Скоропадський розпочав формування української національної гвардії. 1990 — представники Студентського Братства Львова та Української студентської спілки (УСС) розпочали політичне голодування на площі Жовтневої революції (зараз Майдан Незалежності) у Києві.
2 жовтня народились: 1891 — Йосип Бокшай, український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин «Озеро в горах», «Синевир», «Полонина Рівна», «Зустріч на полонині». 1906 – Іван Багряний (справжнє прізвище: Лозов'ягін), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. 1943 — Богдан Стельмах, український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Чи знаєте ви, що: В Україні існує музей під водою. Цей музей майже 20 років тому створив інструктор донецького клубу підводників «Нептун» Володимир Броуменський. Причому, зовсім випадково. У 1991 р. на західному узбережжі Криму у Тарханкуті донеччанин облаштував «площу Леніна», встановивши обличчям до турецького берега невеликий бюст вождя. Але наступного літа якісь вандали відбили Леніну голову, і Володимир Броуменський зрозумів: під водою більшовикам буде спокійніше. Привіз із собою на Тарханкут ще чотири скульптурки: двох Iллічів, Карла Маркса та Клима Ворошилова – і занурив їх на дно. Так був створений перший у світі музей під водою! Поступово експонатів ставало дедалі більше, музей почали відвідувати іноземці, які також залишали в ньому цікаві речі. Так, наприклад, французи спустили під воду макет Ейфелевої вежі, американці – міні-копію башт-близнюків, а молдавани – бочку з вином. Тож підводна галерея бюстів колишніх комуністичних керівників і лідерів СРСР поступово перетворилася на такий собі міжнародний музей символів країн. Сьогодні в ньому понад 50 експонатів. Музей під водою складається з умовних кімнат уздовж підводної скелі. В одному «приміщенні» розмістилися вожді Жовтневої революції, в іншому — класики літератури і мистецтва. Серед величезних брил, порослих водоростями та мідіями, можна побачити бюсти Леніна, Дзержинського, Кірова, Єсеніна, Блока, Маяковського, Пушкіна, Бетховена, Чайковського, Висоцького. Вони вмуровані в камені на дні. Але зустрічаються й неординарні експонати. Наприклад, скелет собаки, зроблений з металу, вітрильник, лелеку. «Рідна країна»